Pár slov

Pár slov

MAĎARSKÝ KRÁTKOSRSTÝ OHAŘ

Pár slov z vlastní zkušenosti.

Plemeno maďarský krátkosrstý ohař mi učarovalo v 1999, v době kdy tohle plemeno nebylo tak oblíbeným a módním. Byla to jeho úžasná povaha, oddanost k pánovi, obrovská chuť pracovat. V té době jsem chtěla pejska, který mne jako myslivkyni bude doprovázet při vycházkách a práci v honitbě, na honech. Jako absolutnímu začátečníkovi mi byl maďarský krátkosrstý ohař doporučen z důvodu lehké ovladatelnosti a jeho povaze. O té lehké ovladatelnosti se dá hodně napsat. Mám takovou zkušenost, že pokud mu hodně dovolíte, zneužije toho ve svůj prospěch a napravit neduhy v pejskově chování dá pak hodně práce. Trpělivost a důslednost je na místě, výsledkem toho bude úžasná práce loveckého psa, pro kterou byl maďarský ohař stvořen.
Pro využití v myslivosti je maďarský krátkosrstý ohař obrovský pracant, miluje vodu a jeho práci ocení sdružení, které pořádá hony na kachny a jednotlivci při zábrku. V poli při hledání a vystavování se Vám zatají dech nad strnulým postojem, který Vám maďarský ohař předvede. Jeho dosledy postřelené zvěře a chuť s jakou Vám ji přinese jsou bezchybné.
Stejně tak při dohledávkách střelené srnčí zvěře a divočáků dokáže překvapit kvalitou. To nemluvím o tom, že když Váš ohař začne u střeleného kusu hlásit nalezenou zvěř.
Ale pozor, tuhle vzornou práci může pokazit svému ohaři jeho páníček tím, že zanedbá jeho výcvik.
Stejně tak se zanedbanou výchovou a výcvikem, stane z mírumilovného maďarského ohaře nezvladatelný a kousavý jedinec.

Tomu kdo, není myslivcem a vybral si maďarského krátkosrstého ohaře jako společníka říkám, že je to plemeno stvořené pro práci a pohyb (lovecký výcvik, agility, dog-trekking, běžky, kolo..). Pokud mu nezajistíte buď jedno nebo druhé, bude se nudit a patřičně Vám to dá najevo ničením svého okolí a svou nespokojeností. Dokáže žít v bytě i venku na dvoře.
Pokud se rozhodnete pro jeho pořízení, počítejte s tím, že nebude stačit zavřít psa v kotci nebo v bytě, občas ho pustit ho proběhnout nebo obejít sídliště. Tohle plemeno vyžaduje aktivního a ochotného majitele něco podnikat.
Je to obrovský mazel, miluje nejen svého pána, ale i celou jeho rodinu, děti nevyjímaje. Je hodně vnímavý na své okolí. Spokojený je ve Vaší přítomnosti, tak že Vás může sledovat, doprovázet Vás na každém kroku a být součástí Vaší rodiny.

Nezapomínejte však, že maďarský krátkosrstý ohař byl vyšlechtěn pro lov a tak i zařazení pejska, fenky do chovu je podmíněno složením předepsaných loveckých zkoušek a výstav. Prosím, nepořizujte si tohle plemeno jen pro jeho krásu, příp. za účelem výdělku a produkce štěňátek bez PP. Jenom tím poškodíte tohle báječné plemeno.

Toliko ve zkratce o ušlechtilém plemeni maďarský krátkosrstý ohař.

Pokud Vás zajímají další otázky, napište. Ráda Vám v rámci svých možností odpovím příp. odkážu na zkušenějšího chovatele.

Pavla Latinová Mičulková